DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 09.08.2021 20:05:45 

Lusatia consort

Lusatia consort - CZ

Stránka je ve stálém vývoji!   

Lusatia consort při ZUŠ Cvikov

 

        Soubor Lusatia consort působí ve Cvikově od roku 1996 zpočátku jako flétnový, ale již s novým miléniem je vokálně instrumentálním
tělesem hrajícím na současné i historické nástroje - zobcové flétny, příčná flétna, zvířecí rohy, housle, kytara, cistra, šalmaj, dudy, kornamuzy,
bezinet a bubny. Převažujícím repertoárem je hudba renesanční a etnická, ale i středověká, barokní a filmová.

Členové hrají 3 základní koncertní programy:     Hudba gotiky a renesance
                                                                                     Keltské Vánoce
                                                                                     Vánoce slovanských národů


Soubor vystupoval v deseti zemích Evropy od Slovinska, Itálii po Estonsko a Belgii, účastní se i soutěží a největším úspěchem byla
v roce 2013 1. cena na Mezinárodním festivalu mládeže v belgickém Neerpeltu.

V roce 2014 soubor vydal své první studiové CD.

Členové spolupracují s dětským folklórním tanečním souborem Patašpička a založili v domovském Cvikově mezinárodní mládežnický festival Barabanfest, jehož 8. ročník letos budou pořádat.

 

 

Podrobnější čtení...

 

        Od roku 2005 si členové souboru začali pořizovat kopie historických nástrojů ( dudy, bubny, šalmaj, cornamusy, chalumeaux, kobza, gemshorny-často se jedná o repliky dobových nástrojů z dílny pana Kašpaříka z Velkých Karlovic). S tímto nástrojovým obsazením nastudoval ansámbl více jak dvacet skladeb staré, především renesanční hudby. Ve spolupráci s pěveckým sborem Lužánek ze Cvikova a Chlapeckým pěveckým sborem z České Lípy pak nastudoval rozsáhlý program "Vánoce slovanských národů".

 

        V roce 2006 soubor reprezentuje Cvikov v Německu, Lotyšsku a Slovinsku a účastní se i několika domácích hudebních festivalů. Větší část souboru již hraje na dřevěné repliky hudebních nástrojů. V tomtéž roce vzniká na podporu souboru Občanské sdružení Lusatia consort o.s. Na domácí půdě je založena tradice Vánočních koncertů při svíčkách.

 

        Rok 2007 je pro soubor přelomový. Kromě vystupování na scénách v Německu, a v Čechách se Lusatia consort prvně účastní velkého mezinárodního soutěžního hudebního festivalu v belgickém Neerpeltu, a přiváží si 3. cenu ve své kategorii. Také si prvně vyzkouší atmosféru "živého vystoupení" v Rádiu Proglas v pořadu Milana Tesaře "Jak se Vám líbí". Program souboru se samozřejmě líbil i na Středověkých dnech ve slovinské Lublani.Soubor okořenil i oslavy 100. let cvikovské základní školy. A také vzniká z hudebníků Lusatie consort nové komorní těleso Jääääär  hrající středověkou hudbu.

 

        V roce 2008 se obě tělesa (Lusatia consort i Jääääär) účastní konkursu Folkové Zahrady 2008 a jsou vybrána do finálových koncertů českého výběru v Praze. Jääääär je pak vybrán pozván na červencovou Folkovou růži v Jindřichově Hradci, kde má svůj recitál. V dubnu pak pořádáme první ročník cvikovského Baraban - Ethnofestu, kterého se zúčastnilo 11 souborů z Čech, Polska a Německa.V Polsku na podzim hrajeme na oplátku na festivalu Muzyky Dawnej ve Svieradowě-Zdróji. Pro Adventní a Vánoční čas nacvičil soubor nový program "Keltské Vánoce".A také máme konečně díky sponzorům a hodným lidem nové nádherné kostýmy!

 

        V roce 2009 se znovu účastnil soubor Lusatia Consort mezinárodního festivalu v Neerpeltu (Belgie) a opět se vrátil s velkým úspěchem, neboť svou třetí cenu z roku 2007 vylepšil na druhou.

        

V letech 2011-12 členové vystoupili na mezinárodních folklórních festivalech EUROPEADE v estonském Tartu a italské Padově. Soubor byl pozván i k aktivní účasti při Euromarktu v belgickém Sint Niklaas (poprvé bez svého vedoucího)

a konečně v roce 2013 soubor završil své snažení nejvyšší dosaženou metou, 1. cenou v belgickém Neerpeltu, v červenci vystoupil místo skupiny Řemdih na historickém víkendu hradu Houska. Taktéž v červenci pak jeli členové s dětmi folklórního tanečního souboru Patašpička na 50. mezinárodní festival folklórní hudby do německého města Gotha.

 

Od roku 2006 pomáhá při organizování činnosti souboru sdružení rodičů a přátel souboru: Lusatia consort, o.s. IČO: 27049035 Partyzánská 1165 , 470 01 Česká Lípa

 

Zde najdete malou prezentaci Lusatie consort